O nie-meczecie nie w Strefie Zero

Dzisiaj trochę z innej beczki.

Niektórzy Polacy do ostatniej kropli krwi bronić będą krzyży, a niektórzy Amerykanie tzw. Strefy Zero. Wychodzi na to, że ostatecznie tak bardzo się od siebie nie różnimy.

W kwestii tzw. meczetu w strefie zero: polecam zabawny i głęboko sensowny artykuł Charlie’go Brookera z „Guardian”, z którego pozwalam sobie przetłumaczyć kilka fragmentów.

„Amerykę trawi ogień. Jest tak gorąco, że prawdopodobnie mógłbyś upiec kiełbaskę jedynie poprzez skierowanie kijka w kierunku Atlantyku.  Miliony wiją się w histerii na wieść, że oto banda triumfujących muzułmańskich ekstremistów ma zamiar wybudować „Meczet Zwycięstwa” w samym środku nowojorskiej Strefy Zero.

Planowany ‚ultra-meczet’ będzie miał oszałamiającą wysokość 2000 m – pięć razy większą niż największy budynek na świecie, na szczycie będzie miał  kopułę ze szczerego złota, wypolerowaną na wysoki połysk i pieczołowicie umieszczoną tak, aby odbijała światło słoneczne w kierunku chodnika, gdzie będzie oślepiać przechodniów i zwęglać małe pieski.  Główny budynek będzie składał się z 600 minaretów, każdy w formie środkowego palca; każdy z nich będzie miał wmontowany potężny wzmacniacz; zsynchronizowane będą produkować wezwanie do modlitwy tak potężne, że będzie je słychać w górach Afganistanu, gdzie tysiące terrorystów w szalikach na twarzach będą strzelać na wiwat ze swoich  AK47 i krzyczeć ‚zwycięstwo!’ w swoim zagranicznym języku.

Przesadzam. Ale w sumie  tylko trochę w porównaniu z tym, co wygadują niektórzy ‚profesjonalni’ przesadzacze wnoszący swój gwałtowny sprzeciw wobec „meczetu w Strefie Zero”. Tak go nazywają, bo przecież jest to nazwa chwytliwa, z miejsca budująca silnie negatywnie nacechowany obraz.

[…]Problem polega na tym, że po pierwsze: meczet nie będzie wcale w Strefie Zero. Po drugie – to nie będzie meczet.

Potem robi się już tylko nudniej. Nie będzie nawet zbudowany przez ekstremistów. ‚Cordoba House’ – jak ma sie nazywać budowla – ma być w zamierzeniu islamskim centrum kultury, które oprócz pokoju do modlitwy będzie składało się z boiska do koszykówki, basenu i restauracji. Prawdopodobnie również z wygodnych krzeseł i ludzi uśmiechających się do ciebie kiedy wchodzisz. Potwory.

[…] Według ostatnich badań opinii publicznej, 1/5 Amerykanów wierzy, że Barack Obama jest muzułmaninem, chociaż nie jest. Czwarta część z tej jednej piątej twierdzi, że prezydent za dużo mówi o swojej (muzułmanskiej!) wierze. Amerykanie nie są głupi, więc albo wskazana jedna piąta została dotknięta nagłym porażeniem mózgowym, albo została umiejętnie wprowadzona w błąd. Przez kogo?

60% twierdzi, że zdobyło wiedzę o prezydenckich praktykach religijnych poprzez media.

Co oznacza, że może czas dać se siana. Serio, dziennikarze, media, dajcie już spokój. […] Obama jako okropny Gargamel zabijający smerfy? Spadać, naprawdę. „

Obama wypowiada sie w kwestii ‚meczetu’ ostrożnie, lecz jednocześnie zdecydowanie, broniąc ‚tradycyjnych  amerykańskich wartości’, do których należy prawo każdego obywatela do praktykowania swojej religii.

Początkowo byłam sceptyczna wobec Obamy. nadal trochę jestem. Ot, kolejny gładkolicy polityk, i cóż, że ciemniejszy, jak taki sam bullshitter jak inni. Ale patrzę sobie na to co robi – a robi wszystko to, co obiecał w kampanii, włączając trzęsienie ziemi związane z reformą zdrowotną – i jak na każdym kroku spotyka się z wściekłym oporem nie tylko możnych amerykańskiego świata, którzy wietrzą zmniejszenie swych fortun, ale i przez zwykłych zjadaczy hamburgerów, umiejętnie przez możnych manipulowanych – i myślę se, szacuneczek, gościu. Pewnie go nie wybiorą na drugą kadencję, i ostatecznie zniszczą – ale po czasie docenią. Urośnie w legendę jak jaki Kennedy. Tak se trochę myślę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s