WIELKI BRAT patrzy, uczy, wychowuje

Podróże kształcą i skłaniają do wniosków, np. socjologicznych. Dzisiejsza rozprawka ma za zadanie rzucic trochę światła na zagadnienie Czym różni się motel brytyjski od fran­cuskiego?

Obalmy od razu najoczywistrze mity. Wcale nie ilością darmowych kanałów porno­graficznych w telewizorze czy urodą recepcjonistek, nie, nie.  Otóż różni się troską dyrekcji o bezpieczeństwo i komfort gości. Troska przejawia się korespondencyjnie.

W motelu francuskim na drzwiach pokoju wisi informacja:

Witaj w naszym motelu! Śniadanko od 7 do 9.30. Baw się dobrze, cmok cmok.

W motelu brytyjskim na drzwiach pokoju wisi informacja:

Witaj w naszym motelu! Śniadanko od 7 do 9.30. Baw się dobrze. Nie zapomnij zapoznać się z przepisami przeciwpożarowymi. Nie hałasuj po 10-ej. Ścisz telewizor. Zgaś światło kiedy wychodzisz. Nie odpowiadamy za rzeczy pozostawione w samochodzie. Nie przeszkadzaj innym gościom. Za zgubienie klucza kara pieniężna. Cmok, cmok.

Lekko oszołomiony nieśmiało zamykasz drzwi, cichutko układasz walizę w kąciku, i na paluszkach podchodzisz do okna, zawsze we wdzięcznej pamięci mając Bazyla Fowlty’ego pytającego niezadowoloną z widoku klientkę,  co właściwie spodziewa się zobaczyc za oknem hotelu w Torquay, operę w Sidney? Wiszące ogrody Babilonu? Majestatycznie przechadzajace się stada dzikich bestii?? Wiedz jedno, cokolwiek ty się spodziewasz zobaczyc z okna w brytyjskim motelu, raczej nie zobaczysz, bo na szybie wisi ogromna kartka z napisem:

To okno jest zamknięte na stałe dla twojego bezpieczeństwa. Wychylanie się grozi bowiem wypadkiem.

Ufff, ocierasz nagle zroszone potem czoło – niebezpieczenstwo było blisko. Na szczęście ktoś czuwa, by bezpiecznym mógł byc ktoś. Tyle emocji, drżą ci łydki, czujesz, że nie dasz rady zmierzyc się z pieszczoszkiem ludzi od health&safety, łazienką, bez wsparcia kubka herbaty z dwoma łychami cukru. Podchodzisz ostrożnie do czajnika. Karteczka. Uwaga, urządzenie eletryczne. Zachowaj ostrożnośc! To samo przy kontaktach elektrycznych. Presja rzuca ci się na pęcherz, decydujesz się jednak zaryzykowac krótką wizytę w łazience. Wyluzuj, nigdzie nie będziesz tak bezpieczny jak tam, jeśli tylko na czas zapoznasz się z następującymi informacjami: uwaga, mokra podłoga, ślisko, nie zapomnij spłukać wody, uwaga, gorąca woda i umyj ręce (ta ostatnia z instrukcją w ośmiu obrazkach). I jeszcze raz, na wszelki wypadek, na samych drzwiach: czy napewno nie zapomniałeś umyć rąk? Wystawiasz siebie i innych na niebezpieczne dla zdrowia działanie bakterii. Rany boskie. Natychmiast ponownie myjesz ręce, ciesząc się jak dziecko, że nie jesteś w motelu francuskim, gdzie na skutek kompletnego braku odpowiedzialności managementu bakterie wyżerają oczy staruszkom, stosy zwłok piętrzą się pod oknem a czajniki elektryczne zwęglają palce u rąk po obsrane łokcie.

Nie myśl sobie jednak, że to już koniec korespondencji. Parkując samochód na parkingu przed motelem dowiadujesz się, że ten parking jest bezpłatny tylko dla gości motelu. Pozostali mogą parkować bezpłatnie do dwóch godzin oraz, żeby już wszystko było całkowicie jasne: tu działa kamera przemysłowa rejestrująca twój czas postoju, za przekroczenie 2 godzin zostaniesz obdarowany karą w wysokości znacznej.

Ale to wciąż jeszcze nie wszystko. Wyjeżdżając z parkingu postanawiasz zatankować. Do pompy paliwowej prowadzi cię serdeczny napis: Witamy! Cieszymy się, że zdecydowałeś się u nas zatankować, cmok cmok. A przy wyjeździe żegnają cię następujące trzy bycze tablice, ustawione jedna po drugiej:

1.   Czy zapłaciłeś za tankowanie?!

2.   Upewnij się, że zapłaciłeś, ta stacja jest monitorowana przez kamery i na pewno cię ukarzemy jak nie zapłacisz

3.   jeśli na pewno zapłaciłeś, to super, dzięki, a teraz spadaj

Wszystko to odtwarzam z pamięci przy lekkiej pomocy kajecika z notatkami, więc mogą być pewne nieścisłości w tłumaczeniu. Kto jednak uważa, że zmyślam, niech się wybierze na stację serwisową z motelem Travel Lodge przy M4 w Reading koło Londynku.

I teraz nie wiem, czy chodzi o to, żeby się zabezpieczyc na wszelkie sposoby przed sprawami o odszkodowanie w amerykańskim stylu (nie wiedziałam, że ta właśnie zaparzona herbata jest gorąca proszę sądu, nikt mi nie powiedział i oparzyłam sobie rączkę) czy też chodzi o (nad)opiekuńczy stosunek państwa do obywatela, oparty na braku zaufania do jego inteligencji. Zawsze mnie zdumiewa, że na każdym prawie kroku zastrasza i poucza się to biedne, skądinąd szalenie praworządne i prawobojne społeczeństwo brytyjskie. Polityka kija i marchewki stosowana jest bardzo powszechnie i od tak dawna, że wydaje się byc czymś całkiem naturalnym. Mój współpracownik Mike twierdzi, że mam kuku, a moje teorie oparte na 1984, Folwarku Zwierzęcym, Huxley’u i braciach Wachowskich są kompletnie pozbawione racji bytu. Nie ma czegoś takiego, jak Wielki Brat w UK, pleciesz. No i co z tego, że nawet durny sklep z dvd z drugiej ręki chce twoją datę urodzenia i adres zanim kupi od ciebie kilka płyt? Co z tego, że codziennie dzwoni sześciu nieznajomych dopytując się, czy masz kartę kredytową, dom i ubezpieczenie dla chomika? Co z tego, że tesco club card zna twoje preferencje zakupowe i podsyła ci ulotki z tym, na co wie, że uda mu się cię naciągnąc? Co z tego, że na każdym kroku jest kamera CCTV? Nic, właściwe. Poza tym, że ja bardzo nie lubię byc traktowana jak chodzący portfel, podlegajacy ciągłym manipulacjom speców od sprzedaży, potencjalny złodziej paliw płynnych albo osioł, któremu a to przywalą kijem, a to wsadzą w tyłek marchewkę, i który w opinii biegłych nie jest w stanie ruszyc własnym mózgiem na tyle, żeby spłukac po sobie wodę w kiblu bez instrukcji obsługi.

Chociaż jest prawdą, że nie umiem ustawic klawiatury w laptopie żeby pisała mi polskie  „ci” i nie czytam noblistów z wyjątkiem lektur obowiązkowych dawno temu.

Tymczasem znów pada śnieg. Przewidywany jest kolejny paraliż ogólnoustrojwy tak struktur jak i jednostek. Byle do wiosny.

15 uwag do wpisu “WIELKI BRAT patrzy, uczy, wychowuje

 1. Małgosia

  Precz z reklamami i ogłupianiem ludzi ! Nasze mózgi niedługo przestaną pracować, z kazdej strony mowią co mamy robić ,jeść ,kupować ,jak się ubrać ,co jest modne co nie .Dla mnie to jest chore i absolutnie nie zgadzam się z takim manipulowaniem ludzmi.Wszystkiego dobrego w nowym roku !!!

  1. ludzik

   Ja sam decyduję, co zjem i jak się ubiorę. Notorycznie z tym walczę na swój sposób, chociaż nie odstaję zbytnio od społeczeństwa ogólnego. Uchodzę w związku z tym za „konserwę modową”. Jem raczej klasycznie w rozumieniu międzynarodowym (kuchnie świata mam na myśli). Kiepsko ulegam modzie, później się naddając, co oznacza, że od czasu kiedy się urodziłem nie chadzam w spodniach-dzwonach i bistorze…
   Mam jednak nieodparte wrażenie, że cyfrowy świat puka do naszych drzwi, a my albo to zignorujemy, albo poddamy się bezkrytycznie. Jestem w tej pierwszej grupie. Nie zamierzam jednak mózgu wyłączać! Ha! Najlepszego cyfrowego świata w Nowym Roku!!! ;)))

   1. Są jeszcze niestety te zjawiska, na które nie mamy wpływu, które nie są naszym wyborem, a które używają nad przedmiotowo i manipulują nami nieustannie do swoich celów a my czesto pozostajemy nieświadomi, zaledwie z lekkim poczuciem, że własnie zostaliśmy wydymani ale nie wiemy, co, jak, kto..
    Nie da sie ukryc: lubię Matrix ;)

 2. Jeszcze do kompletu można dodać „look left/right” na przejściach dla pieszych. Nie trzeba myśleć nic a nic bo przecież ma się napisane.
  Autentyk: Stoi typ 5 metrów od drzwi windy i pyta gdzie jest winda ? No to mówię, lekko zdziwiony, że właśnie na nią patrzy, a on: „a, bo nigdzie nie jest napisane”
  PS Było napisane, tylko wyżej – fakt, nigdzie nie było informacji, żeby spojrzeć wyżej…

 3. kapsel

  Uśmiałam się. Merci.
  U mnie w miejscu pracy i wypoczynku wisi jedna kartka. Wisi ona w łazience i informuje, że nie wolno brać prysznica, bo jest zepsuty. Początkowo się wystraszyłam, że będę chodzić brudna, albo raz w tygodniu do sąsiadów w sprawie kapieli grzecznościowej etc., ale okazało się, że to jakaś różnica kulturowa, bo prysznic jest, że tak powiem, dobry. Poza tym powiesili w kuchni gaśnicę, bo ktoś przeczytał przepis o pożarach i powiesili ją tak przebiegle, że zawsze jak przechodzę mimo, walnę się w udo. I mam plackowato zielone.
  Zupełnie serio, to czasem tęsknię do tych instrukcji i opisów w sprawie wszystkiego, chociaż na żywo są śmieszne.

  1. Nie narzekaj, pomyśl, że w razie zagrożenia pożarowego będziesz tą jedną osobą która NAPEWNO wie, gdzie jest gaśnica, uratujesz życia i zdrowia a może i majątek trwały i napiszą o Tobie bohaterską wzmiankę w gazecie lokalnej na stronie szóstej pod artykułem sponsorowanym o importowanych kabinach prysznicowych dostosowanych do różnic kulturowych.

   PS. Zawsze możesz sobie jakieś instrukcje wyprodukowac i rozwiesic dookoła, i zostac pierwszę belgijską Wielką Siostrą! Jestem kopalnią doświadczeń z dziedziny, toujours a votre service, czy jakoś, coś.

 4. ludzik

  A mi się właśnie przypomniało, jak projektowaliśmy opakowania dla brytyjskiego Tesco. W pierwszej fazie zrobiliśmy wersję, gdzie liczba ciastek napisana była liczbą „12”. Okazało się, że to nie dopuszczalne i roladki z dżemem musieliśmy oznaczyć dwunastoma symbolami @ w układzie 3×4. Podobno większość tylko w ten sposób zrozumie ile ich jest w pudełku! Oficjalne wytyczne Tesco do produkcji opakowań zbiorczych…

  1. Samo życie, panie. Kiedyś aplikowałam na pozycję sprzątajki-barmanki w jednym salonie bingo (takie centrum geriatrycznej rozrywki) i musiałam wypełnic oficjalny test z matematyki. Pytanie pierwsze: drink kosztuje 1.50. Klient prosi o dwa. Ile ma ci zaplacic? Myslę se, to musi byc jakaś podpucha, czytam dwa, trzy razy.. no nic, idziemy dalej, pytanie drugie: jeśli drink kosztuje 1.50 a klient daje ci 2 to ile masz wydac? i tak dalej, i tak dalej.. :)

 5. Jaro

  w Polsce, w szczególności w mojej korporacji, jest po naszemu. Czyli mogą Cię ukarać za brak okularów ochronnych na budowie (wchodzisz na budowę musisz mieć założone, nieważne czy jesteś robotnikiem czy prezesem tejże firmy) czy rękawic (ta sama zasada). Ale jednocześnie gonią Cię do roboty tak, że robisz 10-12 godzin i więcej, często również w soboty. Zbrojarze, cieśle i inne chłopaki są pod koniec tygodnia półprzytomni z niewyspania (czasami kończą betonowania o 2 w nocy), ich wydajność to jakieś 30% nominalnej wydajności. Ale to nic, po 2-3 miesiącach takiego szaleństwa zaczynają się incydenty (potknięcia, zwichnięcia) ale również zdarzenia potencjalnie śmiertelne (upadek podnoszonej przez dźwig belki). Ale to już nie wina korporacji (która zapewnia okulary, rękawice itd.) lecz kierownika budowy/robót lub majstra. Ewidentnie nie stosuje świnia jedna (kierbud/kier robót/majster) mądrych korporacyjnych procedur, które gwarantują bezwypadkową pracę. Po trzech takich incydentach (potencjalnie śmiertelnych) kierbud usuwany jest ze stanowiska za notoryczne nieprzestrzeganie przepisów BHP. To jest właśnie nasz kraj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s