głosy dolin

Odrobinę kultury, dla odmiany. Powszechnie wiadomo, że Walia słynie z chórów. Zwłaszcza męskich. Zwłaszcza z Dolin (Valleys). Chóry lubią śpiewać w języku walijskim, co się chwali i lubimy.  I tak ostatnio na fali jednego z talent-show w tv zaistniał w szerokiej świadomości chór chłopięcy Only Boys Aloud. Tak chłopaki zaśpiewali, że serce rosło i nawet red. Jakubkowi zalśniła podstępna łza w oku. To sobie po prostu trzeba obejrzeć. Pieśń nazywa się Calon Lan, a jej treść sprowadza się do prośby nie o bogactwa tego świata, ale o czyste serce (calon lan), które jest największym bogactwem. O proszę, jak ładnie. Może troszkę naiwne, ale czasem lubimy troszkę naiwnie, nie?

Tekst oryginalny, gdyby ktoś chciał się zmierzyć:

Nid wy’n gofyn bywyd moethus
Aur y byd na’i berlau mân
Gofyn rwyf am calon hapus
Calon onest, calon lân.

Calon lân yn llawn daioni
Tecach yw na’r lili dlos
Does ond calon lân all ganu
Canu’r dydd a chanu’r nos.

Pe dymunwn olud bydol
Chwim adenydd iddo sydd
Golud calon lân rinweddol
Yn dwyn bythol elw fydd.

Hwyr a bore fy nymuniad
Esgyn ar adenydd cân
Ar i Dduw, er mwyn fy Ngheidwad
Roddi imi galon lân.

Jak się spodoba, to youtube jest pełen walijskich chórów.

I jeszcze jedna rzecz, jak już zanurzamy się troszkę w tę walijskość – polecam film o tytule Very Annie Mary, porównywany przez niektórych do Amelii; zabawna i ciepła komedia nakręcona m.in. w Blaengarw (Garw Valley) . Ma już kilka ładnych lat, ale warto poszukać. Pokazuje fajnie ducha małych społeczności Dolin, z którego wciąż jeszcze sporo pozostało. Śpiewać też będą i to jeszcze jak, a sam akcent to muzyka dla uszu .. Zwiastun .

To zapraszam.

A o dolinach jeszcze kiedyś będzie, bo to fascynujący temat, a czytelnik zawsze doceni dobrą przemoc, ostry sex i tanie dragi.

18 uwag do wpisu “głosy dolin

 1. Ładnie chłopcy zaśpiewali:)

  Z walijskiego poznałem kilka słów takich jak chleb, ser, mleko, krowa:D

  I kilka podobno mocno niecenzuralnych zwrotów, ale niestety już tych zwrotów nie pamiętam…

  1. To nie jest szkolny chór. To jest chór złożony z dzieciaków, które często nie mają innej opcji jak dragi i starzy na zasiłkach. Nie wiem, czy choć kilku kształciło się w szkołach muzycznych jak Słowiki. Czy to umniejsza wartość ich śpiewu? Wątpię.

   1. papuas

    Ojej, jaka drażliwa! Wcale się nie czepiam twoich Walijczyków. Pewnie że lepiej że śpiewają niż mieliby ćpać.

 2. Bardal

  Zdecydowanie walijski ładniej brzmi niż wygląda :) Myślałem że z trzech spółgłosek i samogłoski „y” nie da się utworzyć czegoś fajnego ;) A tu proszę ! :)

 3. greta

  fajne chłopaki, fajne. tak się złożyło, że widziałam ten moment odcinka bgt i też mi się łza, jak jej tam. ba, nawet red.Cowell był pod wrażeniem
  mnie z kolei przyszedł na myśl film: „Pan od muzyki”:)

   1. No patrz, gdybym nie wiedziała, że to po walijsku, to bym się założyła o sześć owiec, że to irlandzkie z nutką amerykańskiego country. Bardzo fajnie, dzięki. Gdzieś mi się majaczy pomysł o jakimś szerszym wpisie w temacie muzyki Cymraeg, ale nie czuję się na siłach. Znaczy, wiedzy w temacie nie posiadam. Może wy coś kiedyś u siebie..?

    1. a czym jest amerykanskie country, jak nie pochodna celtyckiej muzyki, ktora przywiezli ze soba emigranci z Europy?

     moze z czasem i o muzyce cos napiszemy a jak potrzebujesz natchnienia do takiego wpisu, to zapraszamy do Swansea na Seswin Werin (sesje folkowa) w kazdy drugi piatek miesiaca. Tylko musze sie upewnic, czy w miesiace wakacyjne tez to sie odbywa. A w kazda druga sobote miesiaca jest bardziej ogolne spotkanie z muzyka Wysp Brytyjskich, tez w Swansae.

     Blizej jesieni pewnie jak co roku bedzie festiwal / warsztaty Sia Nol Sia Mlan w Ystargynlais no i od czasu do czasu Bethlehem Village Band organizuje tradycyjne Twmpath (czyli potancowki) w roznych miejscach Poludniowej Walii

     1. Ja w sumie za folkiem aż tak bardzo nie przepadam, ale z ciekawości pewnie się kiedyś wybiorę. Mam w domu tubylca którego trzeba wyedukować w jego własnej kulturze..:) na potańcówkę nie zaciągniesz go wołami, ale posiedzieć, posłuchać, może, może.

      1. jak nie folk, to od czasu do czasu mam tez informacje z pierwszej reki o lokalnych koncertach w innych stylach.

       A potancowki te sa takie troche inne. Moze pojsc i posiedziec, posluchac, a moze pojsc i potuptac. Kto co lubi.

  1. He he, miód z dziegciem.. Dokładnie nie pamiętam, ale chyba weszli do finałowej trójki. Oglądam ich raz w tygodniu na poprawę nastroju :)

 4. Pingback: Ydych chi’n siarad Cymraeg? | blogerzy Ze SWIATAblogerzy Ze SWIATA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s