wsiąść do pciągu byle jakiego

8489298589_bd146d980e_o

6:57 do Jumy. Stacja Po Drodze. Otwierają się drzwi, wchodzi Fikuśny Obcasik, Mejkap, Zaspany Miś, Lubię Limahla i Sex on Legs. Te same drzwi, ta sama kolejność wchodzenia; najczęściej zajmują te same siedzenia. Kiedy trzy minuty później dosiada Łysy Makaronik wszyscy są już głęboko pogrążeni w codziennym rytuale. Obcasik wierci się fikuśnie, rzucając kokietujące spojrzenia w stronę Sexu on Legs, który dłubie w uchu. Mejkap wyjmuje kosmetyczkę i nakłada pełną tapetę, jednocześnie kontrolując pincetką geopołożenie krnąbrnego włoska w lewej brwi i malując pazury w pizgający róż. Zapach acetonu budzi na chwilę Misia; Miś marszczy zaspany nosek, po czym oddaje się bez zaangażowania gapieniu się w punkt za oknem. Lubię Limahla odgarnia długi włos ‚na enerdowca’, który w ostatnim porywie post-młodzieńczego buntu zbiegł z wytyczonych w latach 80-tych ścieżek i zapędził się nad łysiejące czoło. Stukpuk, stukpuk, mówi pciąg. Misiowi opadają powieki. Sex dalej dłubie w uchu. Obcasik wzdycha i z rezygnacją odpala fejsa. Kolej-ny dzień, dzień dobry.

5159332293_290b537014_o

A K. miał ostatnio więcej wolnego czasu i trochę się nudził. Ktoś opowiedział mu o trainspottingu, czyli tych różnych dziwakach, pardon, pasjonatach, fotografujących pciągi i dzielących się zdjęciami na forach. K. poczuł przypływ entuzjazmu jakiego nie czuł od kiedy odkrył pewne kasety WHS w sypialni rodziców dawno temu. Przez następne trzy dni koczował na wiadukcie kolejowym w T. fotografując jak oszalały, prowadząc szczegółowe notatki i czując ukłucie powołania życiowego. Kreatywne szaleństwo trwało do momentu, kiedy ktoś nieżyczliwie wyjaśnił mu, że nie chodzi o regularne pciągi podmiejskie ani tym bardziej towarowe, ale o stare parowe ciuchcie, i że to trzeba jeździć w specjalne miejsca o specjalnych, często niedorzecznych porach, jak również dużo moknąć, i w ogóle to proszę nie zaśmiecać forum. Z K. zupełnie zeszło powietrze. Zamknął się w sobie.

4452138726_8f435a490d_o

A w Cefn Cribwr stadko innych dziwaków, pardon, pasjonatów, opiekuje się społecznie emerytowaną budką dróżnika zwaną Cefn Junction Signal Box. Od 30 lat pieczołowicie zbierają i dbają o różne duperelki związane z nieczynną już koleją i historią okolicznego przemysłu. Od czasu do czasu organizują herbatkę dla odwiedzających; skromne bógzapłać idzie głównie na pokrycie kosztów ubezpieczenia budki. Kilka dni temu ktoś, prawdopodobnie kwiat lokalnej młodzieży, włamał się do budki i zakosił znaczną część zbiorów. Wśród pasjonatów zapanował Wielki Smuteczek, zachodzą w głowę, po co ktoś popełnił taki nierozumny akt barbarzyństwa, wszak zbiory miały wartość głównie sentymentalną. Może to te typy z sąsiedniej wsi, zazdrosne, że jedyną atrakcją turystyczną u nich jest tabliczka z napisem Tu Byłam, Atrakcja. Albo jakiś stuknięty kolekcjoner Z Zagranicy. Najprawdopodobniej jednak winna jest jakaś okoliczna moczymorda. Wystawi łupy na jibeju za parę groszy. I tak to już jest w życiu, pani. Jeden daje, drugi odbiera, a  wiara w ludzi się w piekle poniewiera.

cjbvg.jpg DSC_0048 DSC_0024bb cc.jpgcvb.jpg

A jak dobrze ucho przyłożyć do pordzewiałego toru, to prawie można usłyszeć słabe stuk-puk, stuk-puk, stuk-puk. To odjeżdża pociąg historii.

tor.jpg

10 uwag do wpisu “wsiąść do pciągu byle jakiego

 1. Piotr

  Niech się Pan K. na autobusy przerzuci, będzie mu łatwiej. A na pewno nikt mu nie powie żeby nie zaśmiecał internetu, bo pasjonaci autobusów mogą oglądać jeden autobus na miliardzie zdjęć, co najmniej z takim zachwytem jakby to był Graal niesiony przez Jezusa.

  1. Podpowiem, ale to chyba też o takie soecjalne autobusy chodzi..? poza tym obawiam się, że chyba stracił zapał do środków transportu.

   1. Piotr

    To nie muszą być jakieś specjalne modele, trzeba tylko mieć oko do fotografii, trochę czasu i tyle. Niech sobie popatrzy na phototrans.eu, są tam dziesiątki tysięcy zdjęć.

 2. Zawsze to ciekawiej niż u mnie: Pan Śmierdziel wczorajszy, a może i już dzisiejszy, taszczący dorobek swojego życia i Ciapak pragnący zawsze siedzieć blisko mnie, niezależnie od ilości wolnych miejsc w autobusie :P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s