PARKI NARODOWE itp


Walia jest malutka, ale ma aż trzy spore parki narodowe, w tym dwa górskie. Jednym z nich jest Snowdonia na północy (z najwyższym szczytem kraju, Snowdonem, nie mylić z niegdysiejszym Snowdenem), drugi to Brecon Beacons w środku kraju a trzeci to Pembrokeshire (południowy zachód, głównie wybrzeże). Oprócz parków narodowych Walia ma mnóstwo rezerwatów (aktualnie 67 – pełna lista) , sporo innych obszarów o różnych stopniach ochrony przyrody, a także 5 tzw. Areas of Outstanding Beauty, czyli obszarów o wyjątkowym pięknie naturalnym (coś jak park narodowy, ale bez jego zorganizowanej struktury): wyspa Anglesey, Clwydian Range i półwysep Llyn na północy, półwysep Gower na południu oraz wespół w zespół z Anglią – Wye na południowym wschodzie kraju.

Tak więc sporo tego dobra do odwiedzania.

SNOWDONIA – góry, góry, góry. Trochę podobne do naszych Bieszczad, tylko wyższe i bardziej surowe. Najwyższy szczyt, Snowdon, ma 1085m, można sobie wejść albo wjechać czerwonym tramwajem na węgiel który produkuje kłęby dymu i wygląda malowniczo. Bardzo tu ładnie i wszyscy, którzy lubią wędrówki górskie, lub chociażby atmosferę gór, będą zadowoleni. To nie Zakopane; ale sklepy z plastikowym badziewiem też mają. I infrastrukturę turystyczną też, na każdą kieszeń. Więcej na tej podstronie.

BRECON BEACONS  jedno z moich ulubionych miejsc w Walii. Głównie góry, ale również mnóstwo innego dobra: jeziorka, małe wsie, dziwaczne kościółki, zamki, dla każdego coś dobrego. Dużo pisałam o tym regionie na tej podstronie

PEMBROKESHIRE znajduje się w Walii zachodniej i obejmuje prawie całe wybrzeże na czubku walijskiego ‚buta’.  Wysokie skaliste klify, rozległe niekończące się plaże, dzikie wysepki, małe portowe wioseczki, zamki i wzgórza; sporo takich tam różnych pamiątek historycznych, np. kateda w St David’s, kaplica St. Govain’s, Culver’s Hole, czy neolityczne komnaty pogrzebowe w górach Preseli. Bardzo zróżnicowany park, idealny dla tuptusiów i poszukiwaczy samotności w dzikich okolicznościach przyrody. Zdjęcia i odnośniki do poszczgólnych atrakcji znajdują się na tej podstronie.

dsc_0465

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s